2023-09-01 Dawid Kowalik

Jaki wideodomofon wybrać w 2023? Wideodomofon do domu, wideodomofon do firmy

Jaki wideodomofon wybrać?
źródło ilustracji: Image by Drazen Zigic on Freepik

Kompletny poradnik wyboru odpowiedniego wideodomofonu dla Twojego domu

Czym jest wideodomofon?

Wideodomofon, to nic innego jak dostosowany do dzisiejszych czasów domofon z kamerą. Wideodomofon umożliwia nie tylko rozmowę z osobą dzwoniącą przez stację bramową na zewnątrz, ale również podgląd na nią. Wbudowana w panel bramowy kamera pozwala na podgląd osoby odwiedzającej na monitorze zamontowanym w domu.

Wybór między tradycyjnym domofonoem, a nowoczesnym wideodomofonem

Wideodomofon jest rozwiązaniem, na którym możemy znacznie bardziej polegać, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jeśli chcesz wykorzystać domofon do identyfikacji osoby pod drzwiami, to wideodomofon pozwoli Ci na łatwiejsze rozpoznanie dzięki kamerze video wmontowanej w panel stacji bramowej niż system tylko z audio. Co więcej, niektóre systemy wideodomofonu mają nawet funkcję tzw. snapshota – czyli szybkiego wykonania zdjecia osobie, która zadzwoni stacją, a zdjęcie trafi np. na telefon właściciela. Inne wideomofony idą z kolei o krok dalej i umożliwiają dodanie kamer monitoringu CCTV do monitora wideodomofonu.

Kiedy cyfrowe domofony są dobrą opcją, dla tych którym dwukierunkowa rozmowa wystarczy przy otwieraniu wejścia, to Ci ceniący sobie bezpieczeństwo niekoniecznie będą spełnieni tym rozwiązaniem. System domofonowy może być jednak dobrym rozwiazaniem do komunikacji w dużych obiektach, o dużej powierzchni pomieszczeniach – domofon jest idealnym rozwiązaniem do komunikacji wewnętrznej, gdy w domu przebywają np. osoby starsze. Tradycyjny interfejs będzie intuicyjny zarówno dla najstarszych jak i najmłodszych domowników.

Przewodowy czy bezprzewodowy?

No i wreszcie… zamontować przewodowy czy bezprzewodowy? Dla nas spór, który sposób połączenia jest bardziej niezawodny nie istnieje. System przewodowy charakteryzuje się o wiele większą odpornością na np. zakłócenia i minimalizuje ewentualne opóźnienia w przekazywaniu głosu i obrazu. Przewodowa wersja nie ogranicza również tak bardzo zasięgu, w jakim monitor może znajdować się od stacji bramowej. Jednak istnieją sytuacje, w których nie ma fizycznej możliwości położenia przewodu z powodu np. ograniczeń finansowych – w takich przypadkach instalacja bezprzewodowego systemu będzie jedynym rozwiązaniem.

Widedomofon analogowy, cyfrowy i sieciowy

Dzielimy instalowane przez nas wideodomofony na 3 technologie wykonania.

  • wideodomofon analogowy – wysokiej klasy urządzenia mogące spełniać szereg funkcji. Urządzenia przeznaczone do isntalacji w domach jedno- i -wielorodzinnych. System umożliwia obsługę dwóch wejść. Wideodomofon analogowy można również wyposażyć o 3 dodatkowe monitory lub unifony, co z pewnością usatysfakcjonuje każdego indywidualnego użytkownika.
  • wideodomofon cyfrowy – to najnowocześniejsze rozwiązanie, które jest najczęściej wybierane przez naszych klientów. Wideodomofon cyfrowy trafia idealnie w ciągle rosnące potrzeby. Połączenie wykorzystuje wyłącznie 2 niepolaryzowane żyły, co pomaga w utrzymaniu estetyki instalacji oraz umożliwia montaż na miejsce starszych systemów domofonowych. System charakteryzuje się ogromnym potencjałem do rozbudowy, a wykonujemy to przez stosowanie dedykowanych modułów.
  • wideodomofon sieciowy IP – łączy się przy pomocy protokołu sieciowego IP i pozwala na ustanowienie połączenia z urządzeniem końcowym tj. telefon czy komputer umożliwiącym obsługę wideodomofonu przez np. aplikację na telefon.
    Wideodomofon IP pozwala na zdalny podgląd z dowolonego miejsca na świecie pozwalając na błyskawiczną kontrolę dostępu wejścia.

Stacja bramowa z czytnikiem i zamkiem szyfrowym?

Do wyboru są dziesiątki stacji bramowych. Może być to zwykły przycisk z kamerą, z czytnikiem breloków/kart, ale również stacja z podpisami nazwisk, w przypadku tych wielolokatorskich, jak i te z zamkami szyfrowymi cyfrowymi lub fizycznymi.

Stacja podtynkowa czy nadtynkowa?

Jeśli jasne już jest jakie funkcje ma posiadać nasz wideodomofon, oraz w jakiej technologii ma być wykonany, to pozostaje nam sposób zamontowania stacji bramowej na zewnątrz. Nasza firma dobiera stacje bramową do ogrodzenia – czy jest to słupek czy murek – dla nas bez znaczenia. Znajdziemy dla Ciebie stację bramową na każdy typ ogrodzenia! Stacje podtynkowe montujemy w idealnie wymierzone wkucia w spejcalnych kasetach montażowych. Te nadtynkowe – w specjalnych ramkach pewnie się trzymające.
Kolejnym tematem pozostaje do przemyślenia integracja tradycyjnych rozwiązań z innowacyjnością, takimi jak wideodomofon ze skrzynką na listy, o których pisaliśmy więcej tutaj – wideodomofon ze skrzynką na listy.

Rozbudowa wideodomofonu o dodatkowe moduły i funkcje w przyszłości

Modułowość dzisiejszych wiedeodomofonów wynosi na piedestał to rozwiązanie. Gdy stare tradycyjne rozwiązania odeszły do lamusa, to za sprawą wideodomofonów najnowcześniejszej technologi, te umożliwiają nam rozbudowę tych systemów o dodatkowe monitory, słuchawki czy nawet funkcje! Wyobraż sobie, że nie ma Cię w domu, a właśnie przyjechał kurier – połączenie z wideodomofonu automatycznie może przejść na Twój telefon komórkowy po odpowiednim czasie!

Sprawdź ofertę cyfrowe monitory i stacje wideodomofonu taniej o 30%


Sprawdź ofertę na wideodomofon 30% taniej